Služební cesta do Číny

Jsem zaměstnán v jedné velké firmě, která má mnoho zahraničních partnerů. Své zaměstnání považuji za životní štěstí, protože mě práce nejen baví a naplňuje, ale také se v rámci služebních cest podívám do mnoha států, kam bych se asi běžně neměl možnost dostat. Zrovna nedávno jsem si kvůli jednání se zahraničním klientem vyřizoval vízum do Číny.

Čína nikdy nebyla zemí, kterou bych si nějak obzvláště přál vidět. O to víc jsem však byl nadšený po příjezdu na místo. Je pravda, že kvůli práci jsem z pochopitelných důvodů nemohl vidět proslulé čínské památky jako například jeden ze sedmi nových divů světa – Velkou čínskou zeď – nebo proslavený Chrám Shaolin. I tak jsem však byl touto zemí uchvácen.

Musím říci, že nejvíce mě zaujalo chování obyvatel Číny. Velmi si potrpí na etiku a především při obchodním jednání je velmi důležité dodržovat mnoho nepsaných pravidel. Už třeba jen samotný úsměv na přivítanou může rozhodnout o přijetí či nepřijetí možnosti budoucí spolupráce. Mě osobně však připadá nesmírně zajímavé snažit se proniknout do způsobu myšlení těchto lidí. Obecně je mým koníčkem poznávání jiných kultur, ale Čína je v tomto směru mnohem více specifická a hodně se odlišuje od všech zemí, které jsem kdy navštívil.

Pokud jste gurmáni jako já, rozhodně si musíte vyřídit čínské vízum už jen kvůli vyhlášeným místním specialitám. Během svého pobytu jsem navštívil několik restaurací a pokaždé jsem byl opravdu spokojen. Ochutnat čínskou kuchyni přímo v Číně je nezapomenutelný zážitek a rozhodně se nedá srovnávat s tím, co nám může nabídnout Evropa.

Cíl letošní rodinné dovolené je pro mě jasná volba. Už se nemůžu dočkat, až si vyřídíme v létě víza do Číny a já budu moci manželce i dětem představit tuto fascinující zemi. Jen doufám, že tentokrát budu mít dostatek času na to jí více poznat.