Před cestou do USA – vízum

Kdysi byla Amerika synonymum svobodného života, ekonomického blahobytu a pohodlného života v určitém životním standardu. Dnes už se situace poněkud změnila, nicméně i tento kontinent může pro našince stále znamenat minimálně lepší výdělek a finanční zdroj na dlouhou dobu po návratu zpět do Česka, či jednorázovou investici do bydlení.

Vycestovat do USA ale nemusí být tak jednoduché, jak se zdá. Nejde jen o drahou letenku nebo shánění práce, ale hlavně o vízum. Bez toho se nikam nedostanete. Nutnost mít vízum platí především pro ty, kteří zde hodlají být déle než 90 dní. Abyste vízum získali, musíte si podat žádost a absolvovat pohovor, na jehož základě by Vám mělo být vízum uděleno. Což není záruka, že Vám ho udělí. Pohovor budete absolvovat s konzulárním úředníkem, který nakonec rozhodne, zda vízum dostanete nebo ne.

K pohovoru byste si měli přinést pas, potvrzení, že jste zaplatili poplatek za vízum, za kurýrní službu, potvrzení o studiu či zaměstnání, formulář (vyplněný), kontakt na předchozího zaměstnavatele a další.

Musíte si také zvolit druh víza. Víz do USA existuje téměř 20 druhů a každé je pro jiný účel cesty – jedno pro studenty, jiné pro pracující… Od toho se pak také odvíjí výše poplatku za vízum. Že by všechny tyto dokumenty měly být v pořádku je snad jasné.

Pokud máte „administrativu“ vyřízenou, tak nezbývá než sehnat letenku za dobrou cenu a naplánovat si pobyt ať už jedete na dovolenou, studovat nebo pracovat. Také je dobré myslet na průběh cesty a sbalit si vhodné věci s sebou do letadla. Malý polštář, deka, kniha, notebook a pití po ruce mohou cestu zpříjemnit, ale dávejte si velký pozor na pravidla přepravy jednotlivých leteckých společností – téměř všude jsou udány limity na váhu přepravovaného zavazadla, ale i pití. Pokud máte vízum v pořádku, už Vás snad nic nepřekvapí.