Rusko víza

Chcete letos na dovolenou a nevíte kam vyrazit? Nevíte jakou zemi si vybrat a jeli byste i naslepo? Pak můžete mít problém na hranicích při vstupu do země. Mnoho zemí má totiž nejrůznější podmínky vstupu do země. Stačí porušit některou z nich a do příslušné země nebudete vpuštěni.

Takové podmínky má nastaveno třeba i Rusko. Každý kdo vstupuje do Ruské federace, musí být vlastníkem ruského víza. Pokud nejste vlastníkem víza, nemáte cestovní pas, nemáte zdravotní pojištění a nemáte ani pozvánku do země, Rusko Vás do země nevpustí.

Víza se vyřizují v zemi, odkud pocházíte, v našem případě tedy v České republice. Jsou zde pouze tři místa, kde je možné si vízum vyřídit. Těmi jsou Praha, Karlovy Vary (které jsou mimochodem oblíbeným ruským letoviskem) a také Brno. Pochodíte pouze v případě, že se dostavíte v ranních hodinách. Do Prahy se můžete vydat každý den, do Brna a Karlových Varů pouze každé pondělky, středy a pátky. Snažte se tedy být přesní a žádost o vízum mějte vyplněnou již předem. Na víza se čeká zhruba deset dní. Máte tedy dost času na vyřešení zbylých dokumentů, které Rusko vyžaduje při vstupu do země. Rusko samotné chce tuto administrativu zrušit, ale pokud se tak stane, bude to až v roce 2014. Do té doby po Vás bude vyžadováno vízum při každé návštěvě.

Rusko dále tedy vyžaduje pozvánku do země – ta může být objednaná i z internetu (stojí asi pět set korun) a dále je to zdravotní pojištění, které si můžete vyřídit na pobočce Vaší zdravotní pojišťovny. Budete postupovat naprosto stejně jako při vyřizovaní pojištění před dovolenou.

Rusko je rozmanitá a zajímavá země a proto byste se neměli nechat odradit žádnou administrativní bariérou. Kromě jiných zajímavostí tu najdete kolem dvaceti čtyř památek zařazených na seznam UNESCO. Rusko je navíc pořadatelem následujících olympijských her, které se budou konat v Soči roku 2014. Jak již bylo řečeno – jsou proto také vyvíjeny snahy o zrušení víza do Ruska ze strany zemí Evropské unie, prozatím je však toto řešení odmítáno. Na výsledek celé situace si tedy budeme muset počkat. Do té doby si však musíte myslet na všechny uvedené dokumenty.